Dnes najdeme bazén prakticky na každé zahradě. Problém je však v tom, že zdaleka ne každý je schopen či ochoten věnovat mu takovou péči, jakou potřebuje, zvláště pak v průběhu koupací sezóny. Výsledkem je často kalná, zelená voda, která rozhodně není na koupání vhodná.
Problémem jsou zde především mikroorganismy, jako například řasy a sinice. Potíž s nimi je ta, že jsou tak malé, že je nejen nelze vybrat klasickou síťkou, ale také je nezachytí ani běžné filtrační zařízení, dokud jejich počet nepřesáhne určité množství. Avšak to už bývá pozdě. Nutné je s nimi bojovat ještě předtím, než stihnou vodu znečistit.
Tím nejběžnějším způsobem je vytvoření takového prostředí, které pro ně bude toxické. K tomu se v naprosté většině případů používá chlor či látky upravující pH vody. Ovšem ani tato opatření nejsou sama o sobě všemocná. Co tedy dělat?
Pokud se nám voda již začíná lehce kalit, můžeme použít vločkovač do bazénu. Jedná se o přípravek, který způsobí, že se tyto mikroorganismy shluknou do větších celků, které pak lze poměrně snadno vybrat síťkou. Problém je, že se jedná o poměrně agresivní chemikálie, takže jejich časté použití rozhodně není doporučeno.
Přesto se rozhodně vyplatí mít jej doma pro případ potřeby. Vhodné je použít jej ve chvíli, kdy vidíme, že voda již není průzračně čirá, avšak stále ještě nezměnila barvu. Samozřejmě předtím je vhodné udělat také test na přítomnost chloru a na hodnotu pH, abychom poté mohli případně tyto hodnoty vhodně upravit.
V případě použití vločkovače je pak potřeba, abychom nějakou dobu počkali a nechali jej působit. Ideální je, pokud jej použijeme večer a ráno vybereme vytvořené shluky. Samozřejmě je jasné, že bychom se neměli ihned poté koupat. Nejenže právě použitá chemie není pro naše tělo zrovna ideální, ale také je potřeba, aby byla voda v klidu. Jen tak se totiž mohou vytvořit skutečně pevné a dostatečně velké shluky, které pak bude snadné vybrat. A to je zde koneckonců naším cílem.