O betonových plotech, resp. oplocení z prefabrikovaných dílců, se tvrdí, že jde o stavebnicový systém, bez nutnosti spojování dílů pomocí malty, lepidel a tmelů. Ano, to je skutečně pravda, a z tohoto důvodu je také montáž snazší. Máte k dispozici díly, které do sebe dobře zapadají, a při správném vyměření vám půjde práce od ruky možná lépe, než kdybyste stavěli zeď z cihel.
Jistá úskalí tu však jsou a my se zaměříme právě na ně. Ne každý si totiž troufne montovat plot svými silami, a to z následujících důvodů:
Materiál vám musí někdo přivézt a složit – montáž betonového plotu začíná u vyměřování a objednávky materiálu. To je poměrně snadný proces, načež vám prodejna stavebnin vyskladní přesně to, co jste si objednali. Pro názorný příklad budeme uvažovat běžnou velikost parcely o obdélníkových rozměrech 25 x 50 metrů a výšku oplocení dva metry. Pro oplocení celé plochy bude zapotřebí celkem přibližně 300 betonových panelů a něco přes 70 sloupků, pokud ještě uvažujeme vstupní branku a vjezd do garáže. V souhrnu se bude jednat o materiál o hmotnosti přibližně 25 tun, který vám někdo musí dovézt na paletách – těch může být něco přes třicet. Každou paletu bude nutné něčím a někam složit a pro amatéra to znamená zajistit mimo jiné i vysokozdvižný vozík s řidičem.
Desky nejsou z papíru – ačkoli se zdá, že tenké betonové desky o šíři pouhé 4 cm popadnete do jedné ruky a jdete s nimi přes celou zahradu, nic takového se nezakládá na pravdě. Každá z desek váží mezi 70 a 90 kg, musí se nosit ve dvou lidech a k tomu, aby se zasouvaly do drážek mezi sloupky a zvedaly se do výšky přes dva metry, potřebujete autojeřáb nebo alespoň kladkostroj. A právě i z tohoto důvodu je snazší objednat si montáž betonového plotu od specializované firmy, která navíc na práci poskytuje záruku, a zároveň je pojištěná.