Historické mezníky šicího stroje


Předchůdce vůbec prvního šicího stroje, který lidstvo provází od doby průmyslové revoluce, byl v polovině 18. století vynález stehovacího stroje od německého průmyslníka Wiesenthala. V roce 1775 jej představil jako výrobek, který zvládne ušít stehovací steh.
šicí stroj a nitě

Již v roce 1800 se opět v Německu, tentokrát ve městě Mayen, objevil na scéně propracovaný stroj na šití řetízkového stehu. Jeho součástí byla vůbec první ocelová jehla s ouškem. Na tento vynález jistého Baltasara Kremse pak navázal další výrobek, který zvládl prošívací dvojité stehování.

Velmi zajímavý průběh dalšího objevu prototypu předchůdce šicího stroje byl zaznamenán ve Francii v roce 1829. V té době již byly první mechanické stroje osazovány do některých dílen ruční výroby, byly to předchůdci manufakturních provozů a lidé, kteří tu pracovali, je rozhodně nevítali s nadšením. Považovali je totiž za konec své existence, jakožto ruční výroby, obávali se zkrátka o práci, o obživu. A tak se stalo, že všech 80 šicích strojů objevitele Thimoniera dělníci odkoupili a následně je zdemolovali a Thimonierova dílna na výrobu pěkných dřevěných šicích strojů zkrachovala.
historický šicí stroj

První oficiální šicí stroj

Za vůbec první šicí stroj, jehož principu využíváme i dnes, je považován výrobek Eliase Howe z roku 1845. Zvládal prošívací steh s pomocným člunkem a dokázal šít látku pětkrát rychleji, než švadleny, které v té době šily ručně.

Dvojitý steh

Doslova revolučním a převratným objevem byl mechanismus pro šití dvojitého stehu. Přišel s ním jistý Američan Wilson v roce 1852. Byl součástí tzv. chapače s brýlemi. Na něj pak navázal v roce 1878 rotační lapač Maxe Gritznera a v roce 1887 vynalezl Philip Diehl oscilační lapač, což je principielní systém kmitavého pohybu podávání nitě používaný dodnes.
jehla šicího stroje

Socialismus

V době socialismu se šicí stroje rozšířily do většiny československých domácností. Často byly součástí výbavy pro nevěsty, navíc bylo povolání švadleny velmi populární . Na tuzemském trhu se nejčastěji objevovaly polské kvalitní stroje značky Lucznik a dodnes nejznámější a nejoblíbenější modelové řady značky Veritas.